Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 września 2018 r.
21:10

Posłowie w Puławach o Romach. Ogromne emocje i burzliwa dyskusja [wideo]

0 154 A A

Puławy w środę gościły posłów sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Dyskusję na temat problemów z integracją romskiej społeczności w mieście zdominował temat działalności radnego Pawła Maja. Cyganie obarczyli go winą za "podburzanie mieszkańców" przeciwko nim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obrady wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji miały burzliwy i emocjonalny charakter. Zamiast otwartej rozmowy o tym, co zrobić, żeby wspierać integrację Romów, dyskusja z biegiem czasu zaczęła przypominać sąd nad działalnością jednego z puławskich radnych, Pawła Maja. Obecny na sali samorządowiec zaczął od zwrócenia uwagi członkom komisji na niewłaściwy jego zdaniem sposób funkcjonowania programów integracyjnych.

– One powinny opierać się na aktywizacji zawodowej, na integracji przez pracę. Chcemy zobaczyć pracujących Romów – podkreślał samorządowiec, przytaczając dane statystyczne mówiące o tym, że wśród Romów odsetek osób korzystających z opieki społecznej jest znacznie wyższy, niż wśród pozostałych mieszkańców.

Na jego uwagi, nerwowo zareagowała przewodnicząca komisji Danuta Pietraszewska z Platformy Obywatelskiej, która wdała się z nim w dyskusję, dopytując o to, w jaki sposób, jako radny pomógł Romom w znajdywaniu pracy. Radny odpowiadał, że pomaga poprzez wskazywanie problemu społecznego i sposobów jego rozwiązania, a osobiście nikt ze społeczności romskiej o tego rodzaju pomoc dotychczas się do niego nie zwracał. Jeszcze ostrzej na wypowiedzi Maja zareagował poseł Tomasz Cimoszewicz (PO), który nazwał je "mową nienawiści".

Głos zabrała także radna Marzanna Pakuła, która zwróciła uwagę na to, że prezydent Janusz Grobel w przeszłości zdjął z porządku obrad lokalny program integracji romskiej i do dzisiaj władze miasta do niego nie wróciły. Zauważyła również, że integracji nie pomagają takie nazwy, jak działająca w Puławach "świetlica dla romskich dzieci". – Gdzie tu jest integracja? – pytała retorycznie, sugerując, że tego rodzaju obiekt powinien być skierowany dla wszystkich dzieci.

Krytycznie o efektach obecnej formy pomocy Romom wypowiedział się także Alan Lewczuk, jeden z mieszkańców. – Do Romów płynie rzeka pieniędzy i wygląda na to, że będzie ich jeszcze więcej. Efekty są takie, że jedna osoba poszła na kurs fryzjerski, jedna znalazła pracę. Proponuję ograniczyć te środki i w ten sposób zmusić ich do podjęcia pracy – stwierdził mieszkaniec miasta.

Głos zabrały także obecne na sali Cyganki. Większość z nich zapewniała, że integracja ich dzieci z polskimi ma się dobrze, bo chodzą do tej samej szkoły. Narzekały na problemy mieszkaniowe oraz to, że mieszkańcy Puław nie chcą zatrudniać Romów. Kobiety zgodnie stwierdziły również, że sytuację pogarsza radny Paweł Maj, którego działalność np. w mediach społecznościowych "podburza mieszkańców" przeciwko nim. Tego rodzaju uwagi brawami nagrodziły m.in. obecne na sali pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Ostatecznie, członkowie komisji sejmowej nie odnieśli się ani do uwag samorządowców, ani do słów wypowiadanych przez społeczność romską. Parlamentarzyści zakończyli dyskusję tłumacząc pośpiechem związanym z kolejnymi obowiązkami, w tym wizytami w innych miejscowościach. Jedyną radę, jaką dla puławian miała przewodnicząca, Danuta Pietraszewska, to "zaprzyjaźnić się" i nie oczekiwać, że Romowie "będą zachowywać się tak, jak my chcemy".

Pozostałe informacje

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Martyna Kłoda z Sokoła Lublin wywalczyła złoty medal podczas finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych „Dolnośląskie 2024”, które rozegrane zostały w Miliczu

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Kolejny raz mobilny dentobus pojedzie do mniejszych miast i wsi w regionie. Skorzystają głównie dzieci i młodzież z utrudnionym dostępem do stomatologa.

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Albo będą całkowicie zamykać ruch, albo tylko częściowo. Tak czy inaczej utrudnień na drogach wokół Zamościa w nadchodzący weekend nie zabraknie. A wszystko dlatego, że Klub Sportowy Agros organizuje kolarski wyścig „Po Ziemi Zamojskiej”.

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji prezentujemy 3 największe inwestycje z unijnym dofinansowaniem w Białej Podlaskiej z ostatniej dekady

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Za posiadanie znacznych ilości narkotyków miał do odbycia karę 3,5 roku więzienia. Ale nie zamierzał "siedzieć", ukrywał się od jakiegoś czasu. Policjanci namierzyli jednak 28-latka z powiatu radzyńskiego, za którym wystawiono list gończy.

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Dzisiejszej nocy doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Tym razem w Cycowie.

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?
ZDJĘCIA
galeria

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?

„Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki” te dwa spektakle zaplanowano na pierwszy po zimowej przerwie pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurowano w środę, 1 maja. Dzisiaj zobaczyć będzie można "Czarcią Łapę" i "Unię Narodów".

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium